Eksploracja Amazonii w Ekwadorze

Ekwador jest jednym z najbardziej zróżnicowanych krajów Ameryki Południowej. Jest to kraj, który ma wszystko, aby przyciągnąć podróżników z całego świata. Ma łagodny klimat, który ma oczywiście charakter równikowy.

Ale dodatkowo w Ekwadorze można znaleźć wspaniałe tereny nadmorskie, z kolonialnymi miastami tak atrakcyjnymi jak Quito, z górami, które są aktywnymi wulkanami, a do tego dochodzi dżungla.

Eksploracja Amazonii w Ekwadorze

Podobnie jak w całym makroregionie amazońskim, czy to na terytorium Brazylii, Peru, czy Boliwii, również w Ekwadorze występuje bujna, unikalna i przede wszystkim rozległa kraina przyrodnicza. Jest tak rozległa, że tzw. ekwadorski Oriente obejmuje aż sześć różnych prowincji, tych, o których teraz będziemy mówić:

1. Orellana

W regionie Orellana jednym z obowiązkowych punktów zwiedzania jest żegluga po rzece Napo, jednym z wielkich dopływów Amazonki, która nawadnia zarówno Ekwador jak i Peru.

Ponadto ten odcinek Amazonki w Ekwadorze oferuje kilka jezior, które można odwiedzić, gdzie ptaki i zachody słońca są spektakularne, takie jak laguny Taracoa, Añango lub Carmen. Warto też odwiedzić Park Narodowy Yasuní, gdzie wciąż żyją rdzenni mieszkańcy, którzy od wieków zamieszkiwali Amazonię.

2. Sucumbíos

Jedną z najczęściej odwiedzanych prowincji we wschodnim Ekwadorze jest Sucumbíos. Wynika to między innymi z faktu, że wydzielono tu kilka rezerwatów ekologicznych o dużym znaczeniu. Wyróżniają się obszary Cofán Bermejo i Limoncocha. Nie należy również zapominać o Rezerwacie Produkcyjnym Fauny Cuyabeno, który jest największym mokradłem w całej ekwadorskiej Amazonii.

3. Morona Santiago

W Amazonii można nie tylko zwiedzać przyrodę, warto wykorzystać pobyt na delektowanie się bardzo osobliwą gastronomią, a w regionie Morona Santiago, a konkretnie w Huamboya, oferta jest bardzo bogata. Na Palorze natomiast znajduje się szeroka oferta atrakcji turystycznych dla uprawiających sporty ekstremalne. Jeśli masz ochotę, możesz zrelaksować się w gorących źródłach Panía.

4. Napo

Teraz porozmawiamy o najbardziej administracyjnym regionie ekwadorskiej Amazonii. Znajduje się tu bowiem miasto Tena, które posiada ważną infrastrukturę turystyczną. Nie oznacza to jednak, że nie ma tu wybitnych atrakcji. Są tu, jak np. petroglify w Linares i wodospad El Duende, niezwykłe miejsca, w których można wejść w intymny związek z naturą.

5. Zamora Chinchipe

W tym amazońskim regionie Ekwadoru można wymienić wiele miejsc. Wyróżnia się przyjazne miasto Yacuambí lub kurort plażowy El Paraíso, w rejonie Centinela del Cóndor. Nie zapominając o Muzeum Zumby czy Pomniku Grupy Etnicznej Shuar, oba poświęcone najbardziej przodkującej kulturze tego terytorium.

6. Pastaza

Ostatnim z sześciu regionów Amazonii w Ekwadorze jest Pastaza. Na co warto zwrócić uwagę? Na przykład na wycieczkę turystyczną wzdłuż rzeki Puyo.

Warto też odwiedzić tzw. Park Królewski, z niesamowitą wystawą tropikalnych ptaków. I oczywiście trzeba zrobić trasę Szamanów, aby odkryć wielką „aptekę”, jaką jest natura, tym bardziej, gdy jest to natura tak bogata i wspaniała jak ta z dorzecza Amazonki.

Innym ciekawym miejscem w Ekwadorze jest Banos – brama Amazonii i stolica sportów ekstremalnych. Sprawdź: https://www.buenos.pl/ekwador-banos-brama-amazonii-i-stolica-sportow-ekstremalnych

Poprzedni post Dlaczego plankton jest ważny dla środowiska morskiego?