Ostrożnie ze słońcem i opalaniem

Latem większość z nas smaży się na słońcu, nie zaważając na konsekwencje jakie niesie ze sobą nieprzemyślane opalanie. Słońce kochamy, ale należy pamiętać, że jego promienie mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Nie należy słońca unikać, ale korzystać z umiarem z jego dobrodziejstw.

Jakie zatem mogą być skutki zażywania kąpieli słonecznych?

Długotrwałe wystawianie skóry na działanie promieni UV może spowodować alergiczną reakcję skórną. Jest to najczęściej tzw. pokrzywka słoneczna, zwana także świetlną. Na skórze pojawiają się bąble przypominające nieco wykwity powstające po oparzeniu pokrzywą. Objawy tego typu alergii są nieprzyjemne. Pojawia się swędzenie i pieczenie skóry. Najczęściej wysypka występuje na dekolcie, ramionach i małżowinach usznych, czyli w miejscach najbardziej wystawionych na słońce.

Należy przy tym pamiętać, że promieniami uczulającymi są zarówno promienie UVA ( działające podczas częściowego zachmurzenia, przenikające ubranie i szyby ) oraz promienie UVB (działające przy pełnym słońcu, nieprzenikające przez ubranie i szyby). Wysypka pojawia się zaledwie po kilku minutach po ekspozycji na słońce. Objawy znikają dość szybko po zakończeniu ekspozycji.

Stan skóry po opalaniu

Opalanie powoduje szybsze starzenie się skóry. Proces ten uwarunkowany jest genetyką oraz czynnikami środowiskowymi, w tym oddziaływaniem światła słonecznego. Fotostarzenie to wynik uszkodzenia skóry przez promienie UV. Staje się ona wiotka i mało sprężysta. Pojawiają się przebarwienia skórne, poszerzone naczynka krwionośne i zmarszczki. Wieloletnia ekspozycja skóry na słońce sprzyja wzrostowi ryzyka wystąpienia czerniaka. Jest to złośliwy nowotwór skóry, dający przerzuty.

Oczywiście niektórzy zamiast słońca polecają solarium, a inni wręcz przeciwnie, czyli odradzają. Takich miejsc do opalania w naszym kraju nie brakuje, a jak dowiadujemy się z portalu chelminfo.pl, na terenie Chełma również znajdziemy solarium. Niektórzy uważają, że bezpieczne opalanie nie istnieje.  Nasza skóra zmienia kolor w wyniki samoobrony przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Jeśli jednak kochamy wygrzewać się na słońcu, to musimy mieć świadomość szkodliwości jego promieni. Żeby czerpać życiodajną energię promieni słonecznych należy najpierw zabezpieczyć się przed ich niedobrym wpływem.

Poprzedni post Kiedy można i warto zastosować marihuanę medyczną?
Następny post Narkomania wśród młodzieży jest niestety coraz częstsza