Rodzaje szczepów marihuany

Cannabis sativa

Pochodząca z krajów o klimacie tropikalnym, cannabis sativa jest jedną z najbardziej znanych odmian konopi. W rzeczywistości, typowy liść, który ludzie zazwyczaj wyobrażają sobie, kiedy mówią o marihuanie, wywodzi się z tej odmiany. Jest to jeden z najczęściej spożywanych rodzajów marihuany, pochodzący zazwyczaj z Ameryki Południowej lub Azji. Są to zazwyczaj bardzo wysokie rośliny, i są najczęściej spotykane w plantacjach zewnętrznych. Należy pamiętać, że ich uprawa jest nielegalna i będzie prowadzić do zatrzymania przez organy ścigania.

Efekty psychoaktywne marihuany uzyskane z tej odmiany są zwykle aktywujące i psychoaktywne ze względu na wysoką zawartość THC. Pobudza apetyt oraz aktywność fizyczną i społeczną, powodując uczucie euforii. W wielu przypadkach jej stosowanie wiąże się również z występowaniem halucynacji, co może zwiększać możliwość wywołania epizodów psychotycznych, a nawet przyczyniać się do ujawnienia zaburzeń takich jak schizofrenia.

Cannabis indica

Pochodzi z Azji i jest jednym z rodzajów marihuany, które można znaleźć w stanie naturalnym, zwłaszcza w krajach takich jak Indie i Pakistan. Odmiana ta ma średnią wielkość, z dużo szerszymi liśćmi niż inne odmiany.

Jeśli chodzi o rodzaj działania, odmiana indica ma tendencję do lekko narkotycznego efektu, bardziej związanego z fizycznym rozluźnieniem i przeciwbólowym działaniem, z wysoką zawartością CBD i niską zawartością THC. Ta odmiana jest zwykle wskazana medycznie, jest często stosowana w leczeniu bólu spowodowanego różnymi chorobami, a także ze względu na działanie przeciwdrgawkowe i rozluźniające.

Cannabis Ruderalis

Trzecią naturalną odmianę, cannabis ruderalis, można znaleźć w krajach takich jak Rosja. Roślina ta, choć czasem uważana za odmianę cannabis sativa, ma tę cechę, że jest bardzo odporna i ma zdolność do kwitnienia niezależnie od poziomu oświetlenia. Z tego powodu jest często wykorzystywana w hybrydyzacji do tworzenia innych szczepów. Ma niewielkie rozmiary, niską zawartość THC i wysoką CBD, więc jej działanie jest bardziej relaksujące niż aktywujące, a czasami jest stosowana leczniczo.

Hybrydy

Wszystkie trzy powyższe odmiany konopi i marihuany można znaleźć w naturalnym środowisku. Jednak na ich podstawie człowiek, poprzez sztuczną selekcję w szkółkach i na plantacjach, stworzył różne odmiany w celu uzyskania różnych efektów.

Rodzaj uzyskanego efektu w każdym przypadku zależy od rodzaju powstałej hybrydy i jej pochodzenia. Z tego powodu kategoria ta jest o wiele bardziej różnorodna niż poprzednie, ponieważ kombinacje i krzyżowanie genów powodują, że różnorodność otrzymywanych produktów jest bardzo duża.

Poprzedni post Bioetyka a postęp nauki i medycyny.
Następny post Kiedy można i warto zastosować marihuanę medyczną?

Dodaj komentarz